Bóle kręgosłupa
« « Wesołych Świąt :) | Super nagroda dla aktywnych » »
Aqua aerobik lekarstwem na bóle kręgosłupa
Bóle kręgosłupa to problem dotykający coraz większą grupę ludzi i nie koniecznie związane są ze starością. Skarżą się na nie coraz młodsi ludzie. Ból pleców jest wymieniany, zaraz po nadciśnieniu, jako druga z najczęstszych dolegliwości w Polsce. Często próbuje się go rozwiązać za pomocą środków farmakologicznych. Pytanie tylko czy to konieczne i na jak długo?
Dolegliwości związane z bólem pleców powstają w wyniku złej postawy w połączeniu ze słabo rozwiniętymi mięśniami pleców. Prowadzi to do ich znacznego napięcia oraz nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną bólów pleców jest siedzący tryb życia i pracy oraz niedostatek aktywności ruchowej, która najczęściej ogranicza się do kilkumetrowego spaceru do samochodu, tramwaju lub metra.
Kręgosłup wspierany jest przez mięśnie brzucha i mięśnie przykręgosłupowe. Jeśli nie mamy ze sportem zbyt wiele wspólnego, są one coraz słabsze i nie podtrzymują odpowiednio kręgów. Wtedy właśnie pojawia się ból.
Jaką aktywność ruchową w takim razie wybrać jeżeli cierpimy na bóle kręgosłupa?
Okazuje się, że najlepszym lekarstwem dla naszego kręgosłupa jest gimnastyka w wodzie. Jest ona najczęściej zalecana jako forma rehabilitacji dla osób, które mają problemy z tymi dolegliwościami. Dlaczego akurat ta forma aktywności ruchowej?
Głównie dlatego, że podczas ćwiczeń w wodzie nasz kręgosłup, stawy, więzadła ani ścięgna w ogóle nie są obciążane! Środowisko wodne sprzyja rozluźnieniu mięśni, przez co ułatwia kształtowanie prawidłowej postawy. Woda daje poczucie lekkości, ale i łagodny opór, skutecznie amortyzuje ruchy ciała oraz wypiera je do góry, a w tym samym czasie zmusza ciało do intensywnej pracy.
Oprócz ruchu minimum 3 razy w tygodniu po 0,5h ważne jest aby przestrzegać
podstawowych zasad dbania o kręgosłup.
- Sen. Zadbaj o wygodne miejsce do spania. Materac powinien być niezbyt miękki, ale jednocześnie sprężysty. Zrezygnuj z miękkiej, dużej poduszki.
- Wstawanie. Po nocy, gdy mięśnie się jeszcze nie rozruszały, kręgosłup nie jest w pełni gotowy do swoich zadań. Dlatego nie śpiesz się, przed wstaniem z łóżka solidnie się przeciągnij.
- Ciężary. Podnosząc coś ciężkiego nie schylaj się tylko przykucnij i podnoś się powoli.
- Obcasy. Unikaj chodzenia w butach na obcasie, które wymuszają nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa – zwiększają krzywiznę u jego podstawy, co powoduje nadmierny ucisk na kręgi. Jeśli jednak nie możesz się oprzec pokusie kupna nowych pantofelków, wybieraj te, które mają obcas do 4 cm.
- Nie obciążaj tylko jednej strony ciała. Pamiętaj, aby nie nosić torebki na jednym ramieniu, a także aby wykonywać niektóre czynności lewą ręką, jeśli jesteś praworęczny.
- Postawa. Chodź z głową lekko uniesioną, ściągnij łopatki, wciągnij brzuch. Prostowanie pleców niech się stanie Twoim nawykiem.
- Siedzenie. Gdy pracujesz w pozycji siedzącej przybierz pozycję możliwie jak najbardziej naturalną. Nie siadaj na krawędzi krzesła, wyprostowane plecy oprzyj o krzesło, łokcie oprzyj na stole, a stopy na podłodze. Rób przerwy co godzinę. Przespaceruj się, przeciągnij lub zrób krótką gimnastykę.
- Masa ciała. Odżywiaj się zdrowo. Jedz chudy nabiał, warzywa, owoce, ryby i pamiętaj o witaminach.
- Kąpiel – oprócz basenu zbawienna może okazać się odprężająca kąpiel. Do wody dodaj olejek z lawendą i rozmarynem. Łatwiej dzięki temu odprężyć się i usunąć bóle napięciowe.
Środki przeciwbólowe to ostateczność, po którą nie powinniśmy sięgać zbyt często. Jeśli jednak bóle kręgosłupa nie ustepują, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
Kiedy trzeba iść do lekarza?
– bóle występują często bez wyraźnej przyczyny;
– bóle są bardzo silne;
– silnemu bólowi pleców towarzyszy gorączka lub dreszcze;
– występują objawy niedowładu lub kłopoty z oddawaniem moczu bądź kału;
– bóle lub obrzęk pojawiają się w okolicach innych stawów.
« « Wesołych Świąt :) | Super nagroda dla aktywnych » »