Aqua aerobik a choroby serca

« « Promocja aqua aerobik na Dzień Kobiet | Świąteczna przerwa w AFC » »

pobrane

Zawał serca jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Polsce. Chociaż wiele czynników, takich jak zła dieta, może powodować zawały, głównym powodem jest brak aktywności ruchowej. W przypadkach, gdy ciało nie jest w stanie wytrzymać standardowych ćwiczeń, aqua aerobik dostarcza niezbędnego treningu i dodatkowo nie obciąża organizmu dużym stopniu.

 Powody chorób serca

Choroby serca mogą być przypisane wielu czynnikom, ale jeden z głównych ich powodów, który może być wyeliminowany przez aqua aerobik jest miażdżyca. Ta powstaje, gdy poziom „złego” cholesterolu LDL w krwi staje się zbyt wysoki. Jego nadwyżki odkładają się na ściankach arterii, częściowo ją blokując; to powoduje szybszą pracę serca, skutkując nadciśnieniem. Po jakimś czasie złogi mogą zupełnie zablokować arterię, lub też zwiększone ciśnienie na jej ściany potrafią spowodować znaczne szkody.

Efekty aqua aerobiku

Aqua aerobik dostarcza zarówno ćwiczeń siłowych, jak i wytrzymałościowych. Wykorzystuje naturalne właściwości wody jako siły oporu – to oznacza, że niezależnie od sposobu poruszania się, zanurzone części ciała napotykają opór. Ten efekt można zwiększyć poprzez akcesoria pływające. Podczas, gdy mięśnie napotykają opór, zwiększa się ilość energii wykorzystywanej przez ciało, co z kolei zwiększa ilość spalanych kalorii.

Korzyści dla serca

Ćwiczenia aerobiku zwiększają ilość cholesterolu HDL we krwi. HDL jest określany mianem „dobrego”, pomagającego usunąć z organizmu nadmiar cholesterolu LDL. Im wyższy poziom HDL, tym niższy poziom LDL, zmniejszając ryzyko osadzenia się złogów i wystąpienia zawału serca. Ponadto trening przyspiesza pracę serca, zmuszając ciało do produkcji energii. Przy regularnych ćwiczeniach pozwala to na wzmocnienie mięśnia sercowego. Silniejsze serce sprawniej pompuje krew, co zmniejsza ciśnienie i szanse na wystąpienie chorób serca.

Zalety aqua aerobiku

Aerobik wodny posiada kilka punktów przewagi nad innymi formami uprawiania sportu, zwłaszcza dla osób, u których występuje ból stawów lub inne problemy zdrowotne. Podczas ćwiczenia w wodzie ujawnia się zaleta wyporności; przy zanurzeniu do pasa 50% ciała jest podtrzymywane przez wodę, przy zanurzeniu do szyi – 90%. Pomaga to zmniejszyć obciążenie stawów związane z ruchem, pozwalając sercu czerpać korzyści z treningu bez powodowania bólu czy dyskomfortu w kolanach, kostkach i krzyżu.

Bibliografia

« « Promocja aqua aerobik na Dzień Kobiet | Świąteczna przerwa w AFC » »

Jeden komentarz na temat “Aqua aerobik a choroby serca

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: